طرح لبخند

3899dfe821816fbcb3db3e3b23f81585_XL

در این دنیای در حال تغییر و رو به پیشرفت، زیبایی همیشه مقوله ای با اهمیت بوده است. داشتن یک لبخند زیبا و خوشایند نه تنها از نظر اجتماعی و عاطفی بلکه از نظر اقتصادی و کسب مشاغل بهتر، موفقیت بیشتری را نصیب فرد می کند. چرا که دندانها و لبخند زیبا نقش عمده ای را در جذابیت صورت و اعتماد به نفس شخص ایفا می کند. اکنون با پیشرفت تکنولوژی در دندانپزشکی مدرن، این امکان برای دندانپزشک زیبایی وجود دارد که لبخند فرد را زیباتر سازد و در عین حال ظاهر جوان تری را در وی ایجاد نماید.
چه چیزی در لبخندتان نهفته است؟
1-آیا بین دندان هایتان فاصله وجود دارد؟
برای بستن این فاصله می توانید از میان سه روش درمانی کامپوزیت یا لامینیت چینی یا ارتودنسی یکی را برگزینید.

a1

2- آیا دو دندان جلوی شما خیلی بلند هستند؟
دراین موارد، لبخند به اصطلاح عامه حالت خرگوشی پیدا می کند. برای رفع این مشکل می توان دندان های کناری را با کامپوزیت (Composite)یالامینیت (Laminate) بلند کرد و یا این که می توان لبه دندان های میانی را کوتاه کرد.

a2

3- آیا شش دندان جلوی شما از لحاظ ارتفاع یکسان هستند؟

این مشکل می تواند به عللی از جمله سایش، دندان قروچه یا خرد شدگی لبه دندان ها پیش آید که موجب می گردد دندان ها هم ارتفاع بشوند و چهره فرد را مسن تر جلوه بدهند.

a3

4- آیا دو دندان جلوی فک بالای شما کمی بلندتر ازدندان های مجاورشان می باشد؟
در حالت طبیعی، دو دندان سانترال بالا باید کمی بلندتر از دندان های کناری باشند تا به صاحب آن، ظاهری جوان ببخشند. این دندان ها هم ارتفاع دندان های نیش در کناره های دهان می باشند. « خط لبخند» یک خط فرضی است که از لبه دندان های جلوی فک بالا می گذرد و با لبه فوقانی لب پایین موازی است. اگر این خط به سمت پایین انحنا داشته باشد، لبخند فرد حالت جوان پیدا می کند، ولی اگر صاف باشد، نشان دهنده سایش دندان ها و بالا رفتن سن است.

a4

5- آیا یکی از دندان های جلوی شما تیره تر از بقیه است؟
در این حالت ممکن است عصب دندانتان صدمه دیده یا از بین رفته باشد. ابتدا باید عصب دندان معالجه شده، سپس با روش های سفید کردن دندان (بلچینگ) تغییر رنگ آن تصحیح شود. در برخی موارد، جهت بر طرف کردن تیرگی رنگ دندان، ممکن است نیاز به پوشاندن سطح بیرونی دندان با کامپوزیت، لامینیت چینی یا حتی در برخی موارد نیاز به روکش باشد.

a6

6-آیــا در ســـطح دندان هایتان لکـه های سفید یا قــــــهوه ای وجود دارد؟
درمان آن سایش جزئی مینا، بلچینگ (Bleaching-سفید کردن دندان)، کامپوزیت یا پرسلن می باشد.

b5

7-آیا دندان عقبتان بدرنگ وتیره می باشد؟
در این موارد می توان با برداشتن ترمیم قبلی و حذف پوسیدگی و قرار دادن ترمیم سفید جدید، مشکل را حل کرد.
8- آیا محل اتصال دندان و لثه دندان هایتان دچار سایش و خوردگی شده و حالت فررفتگی در گردن دندانتان به وجود آمده که با ناخن حس می شود؟
عوامل به وجود آورنده این ضایعات عبارتند ازمسواک زدن محکم و افقی، تحلیل لثه، کشیدن ناخن به طوق دندان ها، خوردن مواد اسیدی مانند آب لیمو. این ضایعات علاوه بر نازیبا کردن دندان ها، موجب حساسیت آنها نیز می شود و چنانچه درمان نشوند، سریعا پیشرفت می کنند. بهترین راه درمان این ضایعات ترمیم توسط کامپوزیت است.

a8

9- در صورتی که دندان های جلوی شما پر کردگی دارد، آیا رنگ آنها با دندان هایتان همخوانی دارد؟
مواد غذایی رنگی مانند قهوه، شکلات، نوشابه های رنگی و همچنین دخانیات، سرعت رنگ پذیری ترمیم های سفید (کامپوزیت) را افزایش می دهد. این پرکردگی های سفید پس از چند سال در دهان رنگ گرفته و نیاز به تعویض پرکردگی یا پولیش خواهند داشت.

a9