دندان قروچه (bruxism یا teeth grinding) عبارت است از ساییدن محکم دندان‏های فک بالا و پایین به یکدیگر یا لغزاندن دندان‏ها به جلو و عقب و روی یکدیگر.
– ممکن است بعضی از اشخاص بدون اینکه متوجه شوند در طول روز یا شب دندان‏ها را روی هم بسایند ولی اغلب، دندان قروچه در هنگام خواب شب مشکل‏سازتر است زیرا سخت‏تر می‏توان آن را کنترل نمود.
– درباره‏ی علت دندان قروچه توافق کامل وجود ندارد ولی وجود استرس در طول روز می‏تواند در بسیاری از افراد عامل برانگیزاننده باشد. احتمالاً بعضی از افراد بدون داشتن هیچ نوع علائمی دچار دندان قروچه هستند. اینکه دندان قروچه موجب درد شود یا نه، ممکن است مجموعه‏ی پیچیده‏ای از عوامل زیر بستگی داشته باشد: میزان استرس، مدت و شدت دندان قروچه، وجود یا فقدان مال اکلوژن، وضعیت فرد، توانایی فرد برای آرام سازی خود، رژیم غذایی و عادات غذایی.
– علایم دندان قروچه عبارتند از: وارد آمدن فشار بر عضلات، بافت‏ها و سایر ساختارهای اطراف فک که درنتیجه موجب درد و مشکلات مفصل فکی گیجگاهی می‏شود؛ ایجاد ساییدگی دندان‏ها، ایجاد سر و صدا در هنگام خواب شب و تولید مزاحمت برای خواب اطرافیان، اضطراب، استرس، تنش، افسردگی، گوش درد، اختلالات تغذیه‏ای، سردرد، حساسیت دندان‏ها به گرما، سرما یا شیرینی، بی خوابی، درد فک.
– باید معاینه به وسیله‏ی دندانپزشک به منظور رد سایر اختلالاتی که ممکن است درد مشابه در فک یا گوش ایجاد کنند (از جمله اختلالات دندانی، عفونت گوش و مشکلات مفصل فکی گیجگاهی) صورت گیرد.
– برای تسکیلن درد عضلات فک، قرار دادن کیسه‏ی یخ یا کمپرس آب گرم مفید است. باید از خوردن غذاهای سفت مثل آجیل، آب نبات و استیک خودداری شود. خوردن مقدار زیادی آب در هر روز، خوابیدن کافی، فراگیری و انجام فیزیوتراپی به صورت ورزش‏های کششی برای کمک به تعادل طبیعی عضلات و مفاصل هر طرف سر، ماساژ عضلات گردن، شانه و صورت، شل کردن عضلات صورت و فک در سراسر روز با هدف عادتی شدن شل سازی صورت و سعی در کاهش استرس روزانه و فراگیری روش‏های آرام‏سازی (ریلاکسیشن) توصیه می‏شود. برای پیشگیری از سایش دندان‏ها، استفاده از محافظ دهان (mouth guard) یا اسپلینت (برای محافظت از دندان‏ها در برابر فشار ناشی از ساییده شدن آنهابه یکدیگر) مفید است. اسپلینت همچنین میزان دندان قروچه را کاهش می‏دهد ولی در بعضی از افراد موجب افزایش آن می‏شود. بعضی از اسپلینت‏ها به دندان بالا و برخی دیگر به دندان پایین ثابت می‏شوند.
نکته:
دندان قروچه خطرناک نیست ولی می‏تواند موجب آسیب دائمی دندان و درد فک، سردرد یا گوش درد شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *